Skip to Main Content

Events

Previous April 2019 Next
 
 
 

April 2019 Events

 
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
31
01
Classes Resume
(All Day Event)

4th Quarter Begins
(All Day Event)

Varsity Baseball at Mt. Carmel
(4:30 PM - 6:30 PM)

Boys Water Polo at St. Patrick
(6:00 PM - 7:00 PM)

Girls Water Polo vs Resurrection
(6:30 PM - 7:30 PM)

02
Boys Lacrosse at Providence
()

Boys Track vs OPRF/Morton (at Concordia University)
()

Varsity Softball vs Resurrection (Priory)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball vs Marmion
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls LaCrosse vs Northside College Prep (Priory)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Boys Volleyball at Mt. Carmel
(6:00 PM - 7:00 PM)

03
Principals Advisory
(3:15 PM - )

Varsity Softball at York
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls LaCrosse vs Montini (Priory Turf)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Boys Water Polo at St. Rita
(6:00 PM - 7:00 PM)

Boys Volleyball at St. Joseph
(6:00 PM - 7:00 PM)

04
Boys Lacrosse vs Loyola (Serpico Field)
()

Liturgy Assembly Schedule
(All Day Event)

SADD Assembly
(8:40 AM - 9:50 AM)

Boys Tennis at St. Ignatius (at XS Tennis)
(4:00 PM - 6:00 PM)

Varsity Softball at Trinity
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball at St. Laurence
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Rugby at Brother Rice
(5:00 PM - 8:30 PM)

Girls Lacrosse vs Deerfield (Priory Grass)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Girls Soccer vs Riverside-Brookfield (Priory)
(5:15 PM - 7:00 PM)

Boys Volleyball vs St. Ignatius
(6:00 PM - 7:00 PM)

05
Girls Water Polo vs St. Ignatius - Mike Murphy Tourney (at Fenwick)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Spring Musical-Music Man
(7:00 PM - )

06
Morning of Recollection for Mothers
()

Girls Water Polo vs Naperville North/Lyons Twp - Mike Murphy Tourney (at Fenwick)
(7:00 AM - 10:00 AM)

Boys Tennis - Rolling Meadows Invite (at Rolling Meadows H.S.)
(9:00 AM - 11:00 AM)

Girls Lacrosse vs SICP/Lake Zurich (at SICP)
(9:00 AM - 12:00 PM)

Varsity Softball vs De La Salle (Priory) - DH
(11:00 AM - 3:00 PM)

Varsity Baseball vs Loyola
(11:00 AM - 1:00 PM)

Spring Musical-Music Man
(2:00 PM - )

Girls Soccer vs Huntley - Pepsico (at Olympic Park)
(5:00 PM - 7:00 PM)

Spring Musical - Music Man
(7:00 PM - )

07
Spring Musical-Music Man
(2:00 PM - )

08
Varsity Softball vs OPRF (Priory)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball vs St. Francis de Sales
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Water Polo vs York
(6:30 PM - 7:30 PM)

Anne Smeddinghoff Memorial Lecture
(7:00 PM - )

09
Boys Lacrosse vs St. Ignatius (Serpico Field)
()

Reconciliation
(All Day Event)

Mothers Club Meeting
(12:00 PM - )

Boys Tennis at Montini (at Butterfield PD Park - Glen Ellyn)
(4:00 PM - 6:00 PM)

Varsity Softball at Providence
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Soccer vs Maine South - Pepsico (at Maine South)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball at St. Francis de Sales
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Lacrosse vs Regina (Priory)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Boys Volleyball vs St. Laurence
(6:00 PM - 7:00 PM)

10
Boys Track - St. Ignatius Invite (at St. Ignatius H.S.)
()

Kairos
(All Day Event)

Admin/Department Chair Meeting
(3:15 PM - 5:00 PM)

Girls Track - Leyden Invite (Leyden West H.S.)
(4:30 PM - )

Girls Lacrosse at Mother McAuley
(5:00 PM - 6:00 PM)

Boys Volleyball at Providence
(6:00 PM - 7:00 PM)

11
Girls Soccer vs TBD - Pepsico (at Highland Park)
()

Kairos
(All Day Event)

Varsity Softball at Montini
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball vs Leo
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Lacrosse at Nazareth
(5:00 PM - 6:00 PM)

Boys Volleyball vs Loyola
(6:00 PM - 7:00 PM)

12
Kairos
(All Day Event)

Sophomore Service Day
(8:00 AM - )

Boys Water Polo - DeSmet Invite vs Parkway South (at St. Peters, MO)
(3:50 PM - 4:50 PM)

Varsity Baseball vs OPRF (at Rosemont Stadium)
(5:00 PM - 7:00 PM)

Boys Water Polo - DeSmet Invite vs Kirkwood (at St. Peters, MO)
(8:50 PM - 9:50 PM)

13
Boys Track - Vernon Hills Relays (at Vernon Hills H.S.)
()

Boys Water Polo - DeSmet Invite vs SLU High/DeSmet/Parkway West (at St. Peters, MO)
(All Day Event)

Girls Soccer vs TBD - Pepsico (at Olympic Park)
()

ACT @ Fenwick
()

Girls Track - Vernon Hills Invite (Vernon Hills H.S.)
(9:00 AM - )

Boys Tennis - Glenbard West Invite (at GBW H.S.)
(9:00 AM - 11:00 AM)

Varsity Baseball vs Leo (at TBD)
(1:30 PM - 3:30 PM)

Girls Lacrosse vs Evanston/Marist (Priory Turf)
(2:00 PM - 6:00 PM)

Varsity Softball vs Loyola (Priory) - DH
(2:00 PM - 6:00 PM)

14
Girls Soccer vs TBD - Pepsico (at Robert Morris)
()

Varsity Rugby vs Mt. Carmel (at Elmhurst College)
(2:00 PM - 6:00 PM)

15
Boys Lacrosse vs Lyons Twp. (Serpico Field)
()

Varsity Softball vs Lane Tech
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Lacrosse at Lake Forest
(5:15 PM - 6:15 PM)

Girls Water Polo vs Loyola
(6:30 PM - 7:30 PM)

16
Easter Break Begins after Last Class
()

Liturgy Assembly Schedule
(All Day Event)

Varsity Softball at Resurrection
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball vs DePaul Prep
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Soccer vs Providence (Priory)
(5:15 PM - 7:15 PM)

Boys Volleyball at Marmion
(6:00 PM - 7:00 PM)

17
No Classes-State Championship Day
(All Day Event)

Boys Tennis vs. St. Francis
(4:00 PM - 6:00 PM)

Varsity Softball vs St. Ignatius (Priory)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Track - Glenbard West Invite (GBW H.S.)
(4:30 PM - )

Girls Water Polo vs Lyons Twp.
(6:00 PM - 7:00 PM)

Girls Lacrosse at Glenbrook North
(7:00 PM - 8:00 PM)

18
Boys Volleyball - Brother Rice Tourney vs TBD
()

No Classes-Holy Thursday
(All Day Event)

Varsity Baseball at DePaul Prep (Kerry Wood Cubs Field)
(7:30 PM - 9:30 PM)

19
Boys Volleyball - Brother Rice Tourney vs TBD
()

Boys Track - Don Relays (at Notre Dame H.S.)
()

No Classes-Good Friday
(All Day Event)

Girls Water Polo vs TBD - Stevenson Tourney
(12:00 PM - 1:00 PM)

20
Girls Water Polo vs TBD - Stevenson Tourney
()

Boys Volleyball - Brother Rice Tourney vs TBD
()

Boys Tennis - Downers Grove South Invite - (at DGS H.S.)
(8:00 AM - 12:00 PM)

Varsity Rugby - Gannon Cup Tourney (at Morton West H.S.)
(9:00 AM - 2:00 PM)

Varsity Baseball vs Jones
(10:30 AM - 12:30 PM)

Varsity Softball vs Mother McAuley - DH (Priory)
(11:00 AM - 3:00 PM)

Girls Track - Lake Park Invite (Lake Park - Medinah)
(12:00 PM - )

21
Easter
(All Day Event)

22
No Classes-Easter Monday
(All Day Event)

Varsity Baseball at De La Salle (at Guaranteed Rate Field)
(1:30 PM - 3:30 PM)

23
Classes Resume
(All Day Event)

Varsity Softball vs Taft (Priory)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Water Polo vs Naperville Central
(6:30 PM - 7:30 PM)

24
Girls Track - Benet Invite (Benet)
(4:30 PM - )

Boys Tennis at York (at Berens Park)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Boys Volleyball vs Montini
(6:00 PM - 7:00 PM)

Girls Water Polo vs Naperville North - Senior Night
(6:30 PM - 7:30 PM)

25
Boys Water Polo vs OPRF - Senior Night
()

Varsity Softball vs Trinity (Priory)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball vs De La Salle
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Soccer vs Proviso West (Priory)
(5:15 PM - 7:15 PM)

BFG Banquet
(6:30 PM - )

26
Boys Track - Friar Invite (at TBD)
()

Boys Water Polo - Stevenson Invite vs TBD (at Stevenson H.S.)
()

Liturgy Assembly Schedule
(All Day Event)

Awards and Induction Ceremony - Blackfriars
(All Day Event)

Girls Lacrosse at Naperville North
(5:00 PM - 6:00 PM)

27
Boys Lacrosse at St. Rita
()

Boys Water Polo - Stevenson Invite vs TBD (at Stevenson H.S.)
()

Girls Track - Trevian Invite (New Trier H.S.)
(9:30 AM - )

Varsity Baseball vs St. Joseph
(11:30 AM - 1:30 PM)

Girls Soccer at Downers Grove North
(12:00 PM - 2:00 PM)

28
Varsity Rugby vs St. Rita (at Elmhurst College)
(2:00 PM - 6:00 PM)

29
Late Start Schedule
(All Day Event)

Department Meetings
(8:00 AM - 9:15 AM)

Girls Lacrosse vs Whitney Young (Priory Turf)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Girls Soccer vs Mother McAuley (at St. Xavier)
(7:00 PM - 9:00 PM)

30
Boys Lacrosse at St. Ignatius
()

Boys Tennis vs Loyola
(4:00 PM - 6:00 PM)

Varsity Softball vs Providence (Priory)
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball at St. Joseph
(4:30 PM - 6:30 PM)

Girls Lacrosse vs Lane Tech (Priory Turf)
(5:00 PM - 6:00 PM)

Boys Volleyball vs Providence
(6:00 PM - 7:00 PM)

01
Girls Soccer vs Trinity (at Dominican U.)
(4:30 PM - 6:00 PM)

02
Girls Water Polo - MCAC Conference Tournament (at Fenwick)
()

Boys Tennis vs. Marmion (Senior Night)
(4:00 PM - 6:00 PM)

Varsity Softball vs Montini
(4:30 PM - 6:30 PM)

Varsity Baseball vs St. Ignatius
(4:30 PM - 6:30 PM)

Boys Lacrosse at OPRF
(4:30 PM - 6:00 PM)

Boys Volleyball vs Payton
(6:00 PM - 7:00 PM)

Girls Lacrosse at OPRF
(6:30 PM - 7:30 PM)

Instrumental Spring Concert
(7:00 PM - )

03
Girls Water Polo - MCAC Conference Tournament (at Fenwick)
()

Boys Water Polo - MCAC Tournament (at Fenwick)
()

Boys Track - McCarthy Invite (at Hinsdale Central)
(5:00 PM - 8:00 PM)

Girls Lacrosse vs Trinity (Senior Day - Priory Turf)
(5:15 PM - 6:15 PM)

Varsity Rugby at Marist
(6:00 PM - 9:30 PM)

04
Boys Water Polo - MCAC Tournament (at Fenwick)
()

Girls Water Polo - MCAC Conference Tournament (at Fenwick)
()

SAT
()

State Math Finals (Champaign)
(All Day Event)

Boys Tennis - Fenton Invite (at Fenton H.S.)
(8:00 AM - 12:00 PM)

Girls Track - GCAC Outdoor Championships (at Loyola)
(9:00 AM - )

Varsity Baseball at St. Ignatius
(11:00 AM - 1:00 PM)

Girls Soccer vs OPRF
(12:00 PM - 1:30 PM)

Junior Prom
(7:30 PM - 10:00 PM)

 
Close